Często są określane mianem największej rewolucji tego stulecia. Współczesna nauka stawia na technologię kwantową. Czym jest, jak działa komputer kwantowy? Jak wygląda rzeczywistość w obliczu zmian technologicznych związanych z pojawieniem się komputerów kwantowych? Co mogą one wnieść do biznesu?
Komputery kwantowe w XXI wieku wywiązały pewną rewolucję w dziale IT. Darmowy komputer kwantowy QSCOUT jest jednym z najnowocześniejszych modeli tego rodzaju. Naukowcy na całym świecie mogą korzystać z tego komputera kwantowego za darmo. Użytkowanie tego komputera nie jest trudne, na razie naukowcy są wykorzystywanie do testowania tego komputera kwantowego. Pierwszy komputer kwantowy powstał w 2009 roku na Uniwersytecie w Yale i stał się wzorem dla reszty modeli. Komputer kwantowy wykorzystuje sposoby działania zasady mechaniki kwantowej.


90% firm w 2021 roku nie uznawało jeszcze technologii, której fundamentem jest nanotechnologia i komputery kwantowe. Takie dziedziny informatyki jak analiza danych, nanotechnologia, cyberbezpieczeństwa i nanotechnologia są przyszłością wielu biznesów. W skrócie quantum computing może wiele zyskać dzięki nowemu poziomowi mocy komputerów.
Oczywiście, jak pewnie się domyślasz, kluczowe zapotrzebowanie na tego rodzaju moc obliczeniową jest w sektorze IT. Jednak biznesy związane z farmaceutyką, energetyką, telekomunikacją, produkcją czy finansami, też mogą wiele zyskać dzięki komputerom kwantowym. Jest to wynik zapotrzebowania na szybsze przetwarzanie danych. Dodatkowo zmniejszy się zużycie energii. Jak widać usługa taka mogłaby pomóc wielu biznesom.
Dzięki temu tego rodzaju komputery pracują na kubitach a nie bitach. Takie rozwiązanie powoduje, że pracują one na większej liczbie danych oraz analizują dany problem na kilka różnych sposobów. Komputery kwantowe uzyskują w ten sposób znacznie wydajniejsze działanie i obliczenia. Na ten moment naukowcy testujący te komputery pochodzą z Ameryki, dostęp do tych komputerów nadal jest znacznie ograniczony, pomimo wprowadzenia darmowego użytkowania.


Komputery kwantowe opierają się na fizyce kwantowej. Kwanty są przypisane do nauk zajmujących się kwarkami, atomami i ich układami. W komputerach kwantowych najważniejsze jest pojęcie quantum bit czyli kubita. Jest to „najmniejsza i niepodzielna jednostka informacji kwantowej”, która pozwala na wykonywanie obliczeń.
Fizyka kwantowa pozwala kubitowi trwać w supozycji, która umożliwia mu przyjmowanie dowolnej wartości od 0 do 1. Komputery kwantowe nie opierają się więc tylko na kodowaniu 0 i 1, zero jedynkowym. A to umożliwia szybsze zapisywanie danych oraz zapisywanie ich większej ilości.