1. Zrezygnuj z niepotrzebnych sieci społecznościowych

Zadaj sobie pytanie, czy naprawdę znasz tych wszystkich ludzi w swoich kontaktach. Czy potrzebujesz ich aprobaty dla tego, co robisz w swoim życiu? Nie angażujmy się w jałową rywalizację o to, kto ma najwięcej followersów czy dostaje najwięcej polubień. Odłóż ego na bok i nie pozwól, by cię kontrolowało.

Podczas gdy możesz zachować niektóre ze swoich kont w mediach społecznościowych, kolejną rzeczą do zrobienia jest przegląd tego, czy konieczne jest wchodzenie w interakcje z wszystkimi ludźmi w kontaktach. W tym sensie rozważ unfollowing kont lub grup, które nie są Ci potrzebne.

2. Odinstaluj aplikacje

Odinstaluj aplikacje, które nie są Ci potrzebne ani do życia, ani do pracy. Przeglądaj, analizuj i decyduj.

3. Zrezygnuj z newslettera

Biuletyny, subskrypcje i tym podobne, które przychodzą pocztą i których prawie nigdy nie czytamy, zajmują miejsce w naszej skrzynce odbiorczej i czas w naszym życiu. Mamy jednak opcję, która pojawia się na końcu każdego newslettera: przestać otrzymywać tę publikację.

4. Zajmuj się tylko tym, co pilne

Gdy coś jest naprawdę pilne, zadzwoń. A jeśli ktoś naprawdę cię potrzebuje, oddzwoni do ciebie. A więc zmniejsz lub ogranicz rozmowy poprzez różnego rodzaju komunikaty. Uznaj, że wiele z nich to niepotrzebne komunikaty.

5. Preferuje kontakt twarzą w twarz

Jeśli naprawdę chcesz porozmawiać z daną osobą, zaproś ją na kawę lub lunch. Czy to twój partner i jest daleko? Zaplanuj rozmowę wideo, a następnie wygodnie porozmawiaj.

6. Znajdź hobby w realnym świecie

Lubisz muzykę czy malarstwo? Cóż, pomyśl, ile z czasu, który spędzasz na telefonie, można by ponownie zainwestować w naukę gry na gitarze lub uprawianie sportu. Wystarczy zostawić telefon w domu, gdy jesteś na spacerze lub rowerze. Inspiracje nowych hobby znajdziesz w https://www.raczej.pl

Korzyści z praktykowania cyfrowego minimalizmu

Korzyści płynące z nowych technologii są ogromne. Widzimy jednak, że przynoszą one również wiele negatywnych konsekwencji: zmęczenie, przemęczenie oczu, bezsenność, stres. Nawet sieci społecznościowe wpływają na nasze emocje. Z tego powodu niektórzy ludzie muszą uciekać się do lekarzy, terapii i programów wsparcia, aby pokonać uzależnienia.

Ponieważ jest to stosunkowo nowy trend, wciąż nie ma zbyt wielu badań nad wpływem cyfrowego minimalizmu. Znane są jednak korzyści wynikające z ograniczenia związku lub uzależnienia od nowych technologii:

  • Ogranicza siedzący tryb życia.
  • Zwiększa aktywność na świeżym powietrzu.
  • Minimalizuje zmęczenie oczu przed ekranem.
  • Zmniejsza stres i niepokój.
  • Następuje zwiększenie uwagi na zadania.

Wreszcie, jeśli masz dzieci i nie chcesz, aby spędzały tyle czasu z urządzeniami elektronicznymi, sam daj przykład. W tym sensie najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest promowanie cyfrowego minimalizmu jako sposobu życia w swoim domu.