Osobne sprzęty do drukowania, skanowania i kserowania mogą pójść w niepamięć. Zobacz na co zwrócić uwagę przy wyborze drukarki wielofunkcyjnej.

Drukarka wielofunkcyjna – to warto wiedzieć o tym urządzeniu

Wszystkie wymienione sprzęty w jednej drukarce jest naprawdę opłacalne i wygodne. Urządzenia wielofunkcyjne mogą zrobić dla ciebie wiele, tak jak ich nazwa wskazuje.

Nie musisz też wychodzić z domu aby skserować sobie potrzebne rzeczy, czy wydrukować pliki. Jeżeli szukasz drukarki wielofunkcyjnej to możesz śmiało wybrać monochromatyczną, która wydrukuje tobie dokumenty w odcieniach szarości. Przydatna jest zwłaszcza w małych firmach, które drukują niewielką ilość wykresów czy zdjęć. Warto wiedzieć, że współczesne oprogramowanie do pisania na komputerze ma wbudowane opcje wyboru druku w odcieniach szarości nawet na drukarce kolorowej. W drugą stronę nie da się nic zrobić, na drukarce monochromatycznej nie wydrukujesz kolorów. Druga opcja to modele kolorowe, które są przeznaczone do drukowania zdjęć i wykresów, diagramów i obrazków kolorowych. Zdecydowanie zalecane dla większych firm i dużych korporacji. Trzeba się liczyć z tym, że wybranie modeli kolorowych jest dużo droższe.

Koszty eksploatacji drukarek wielofunkcyjnych zależą od wybranego modelu. Najczęściej urządzenie to w wymiarze monochromatycznym wymaga wymiany atramentów albo tonerów (drukarka atramentowa, laserowa). Często producenci mają tańsze zamienniki, wówczas koszt używania drukarki wielofunkcyjnej znacznie maleje. Drukarki wielofunkcyjne kosztują do 100 złotych do ok. 1000 złotych. Im więcej mają gadżetów, im lepsze mają parametry, tym kosztują więcej. Wraz z ceną najczęściej rośnie wydajność pracy tego urządzenia peryferyjnego.

Więcej artykułów o sprzętach elektronicznych, komputerach i Internecie, znajdziesz w serwisie internetowi.pl.

Podsumowanie wpisu o drukarce wielofunkcyjnej

Przy korzystaniu z tego typu urządzeń warto zwrócić uwagę na: gabaryty – szczególnie gdy mamy małe pomieszczenie; szybkość druku – domowa drukarka może drukować nawet 10 stron na minutę, a w korporacji przyda się raczej taka drukująca 40 stron na minutę; łączność – przydatniejsze są drukarki, z których można drukować bez podłączania się do nich, czyli bezprzewodowo. Jeżeli pracujesz w urzędzie albo korporacji to zwróć również uwagę na rozdzielczość skanera, niektóre dokumenty są większe niż standardowe A4.