Świat zaskoczył Linuksa i filozofię Unixu. Nie chcemy już małych programików, które oszczędzają zasoby ale nie wykonują potrzebnych usług. Użytkownicy nie chcą też linuksa z dziurami w zabezpieczeniach. Co wymyślił Linuks dla swoich użytkowników?

Systemy operacyjne nie są pozbawione wad. Zarówno Windows jak i Linuks wiążą się z licznymi błędami i nieprzewidzianym rozwojem hakerstwa oraz wirusów. Użytkownicy wolą jednak programy duże, które przewidują włączanie licznych potrzebnych usług, a nie małe programiki do jednego zadania. Współdzielenie przestrzeni w systemie operacyjnym przez liczne programy jest mało prawdopodobne, ponieważ twórców oprogramowania jest naprawdę wielu. Prawa autorskie właściwie wykluczają pojawienie się wykorzystywania zasobów jednego programu przez inny program. Zatem co nowego wymyślił Linuks dla swoich użytkowników?

Linuks postanowił stworzyć projekt suckless. Jest on stworzony z myślą o zachowaniu myślenia Unixowego. Użytkownik będzie miał dostarczone minimalistycznego oprogramowanie, w którym znajdzie się zbiór wytycznych i perspektywa radykalnej filozofii KISS. Jej skład to dziesięć modułów, m.in. menedżer okien DWM, przeglądarka internetowa surf, terminal st. Przy czym trzeba podkreślić, że programy te będą działały na systemach FreeBSD, GNU+Linux oraz macOS. Suckless jest wyjątkowo mało intuicyjny przez co użytkownik jest zdezorientowany. Dodatkowo Suckless dostarcza oprogramowanie działające zupełnie inaczej niż dotychczasowy Linuks, a użytkownik musiałby się go uczyć na nowo i oduczać starych sposobów użytkowania Linuxa.

Twórcy Linuksa pomimo wiedzy, że świat rozwija się w kierunku wielkiego oprogramowania i dużych możliwości, nadal kontynuują swoją filozofie minimalizmu w systemie operacyjnym. Co wymyślił Linuks dla swoich użytkowników? Właściwie to samo co miał, z tym, że w jeszcze bardziej okrojonej wersji. Bardzo słabo intuicyjne oprogramowanie przyniesie wiele trudności jego użytkownikom. Miłośnicy rozwiązań filozoficznych Unixu oraz KISS będą jednak zachwyceni pomysłowością twórców Suckless w Linuksie.