Obecnie założenie bloga jest bardzo łatwe, ponieważ wiele czynności robi się za założyciela bloga, jest po prostu automatyczne i nie trzeba znać się na kodowaniu i innych skomplikowanych czynnościach, teraz najważniejsza jest chęć prowadzenia bloga, a reszty łatwo się nauczyć.

Jeśli ktoś chce założyć darmowy blog, to wystarczy, że znajdzie darmową platformę blogową i na niej w kilkanaście minut założy blog.

Jednak trzeba pamiętać, że taki blog nie jest nasz i łatwiej go stracić. Takie platformy mają swoje regulaminy, których trzeba przestrzegać w dodatku są one często zmieniane, jednak jak ktoś prowadzi bloga jako hobby, pisze raz na jakiś czas i nie angażuje się w niego to nawet lepiej, aby był na darmowej platformie, bo po co tracić pieniądze. Platformy blogowe mogą usunąć blog, ale nie jest tak, że jedno złe słowo i po blogu.

Blog na własność – jak stworzyć?

Jednak jeśli ktoś chce założyć swój własny blog, gdzie będzie miał całkowitą kontrolę, swobodę pisania, to będzie potrzebował 3 rzeczy.

1. Hosting do własnego bloga

Pierwszą jest hosting, czyli miejsce, gdzie będzie przechowywane wszystko co jest na blogu, taki wirtualny blogowy dysk na początku wystarczy podstawowy niedrogi hosting, bo początkowy blog raczej nie będzie miał tysięcy odwiedzających dziennie (chociaż zdarzają się wyjątki).

2. Własna domena dla bloga

Kolejną rzeczą jest własna domena, czyli nazwa bloga, co również nie jest drogie.

3. System zarządzania blogiem i treścią na nim

Ostatnią rzeczą jest miejsce do zarządzania blogiem, jego wyglądem itp. i tutaj wybór jest różny, ale najpopularniejszy na chwilę obecną jest WordPress, to tutaj dostosuje się blog do swoich potrzeb i wykonuje inne czynności. To już wszystko teraz można zacząć pisać na blogu.

Wszystko inne związane z blogiem jak np. zlecenie pozycjonowania jest dodatkiem oraz kosztami, które można ale nie trzeba ponosić, do prowadzenia bloga wystarczą 3 rzeczy hosting, domena i miejsce do szeroko pojętego zarządzania, czyli np. WP.

Więcej interesujących porad dotyczących Internetu i komputerów znajdziesz w serwisie https://www.internetowi.pl/.